Ciekawostki z Azji

Wielki mur Chiński jest jedną z nielicznych budowli wzniesionych ręką człowieka, które widać z kosmosu. Wciąż jednak nie ma jednomyślności w ocenie jego długości. Niedawne wyniki stwierdzały, że wynosi ona niespełna 9 tysięcy km, natomiast w czerwcu 2012 Chińczycy opublikowali wyniki badań pomiaru długości Wielkiego Muru, do których zastosowano rzekomo „inną metodę pomiarową”, a według których długość muru miałaby wynosić ponad 20 tysięcy kilometrów. Bardzo chciałbym poznać tę metodę mierzenia odległości!
Miasto Shibam zwane jest Manhattanem Pustyni. Na miano to zasłużył dziesiątkami wieżowców. I pewnie nie byłoby w tym niczego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że do ich wzniesienia nie wykorzystuje się ani szkła, ani stali- są to wieżowce w całości ulepione z gliny. Gdyby ktokolwiek miał jeszcze wątpliwości, to są to budynki normalnie użytkowane, a stoją tak niewzruszenie od kilkuset lat, czy swoją historię zaczęły zdecydowanie wcześniej niż nowojorski Manhattan.
Jakucja jest terenem niezbyt przyjaznym turystom. Nie są też oni tam wszędzie mile widziani, ponieważ właśnie w tej wschodniorosyjskiej prowincji kwitnie sztuka szlifowania diamentów i górnictwo złota. W XIX wieku było to miejsce docelowe zsyłek więźniów politycznych, a w XX wieku zbudowano tu olbrzymie łagry.
Indie to kraj wielu ciekawych zjawisk. Również przyroda tego państwa zasługuje na więcej uwagi, tym bardziej że korzystamy z niej każdego dnia. W Indiach aż pół miliona hektarów ziemi przeznaczonych jest pod uprawę krzewów herbacianych. Pozwala to na wytworzenie aż 30% światowego zapotrzebowania na ten napój. Razem z Chinami Indie zaspokajają większość pragnienia świata, choć to z Indii pochodzi herbata czarna, natomiast większość innych gatunków to produkty Chińczyków.
Kamczatka jest królestwem wulkanów. Znajduje się ich tam ponad 300, a zdecydowana większość jest w mniejszym lub większym stopniu aktywna. Tam też znajduje się najbardziej aktywny wulkan świata, Kluczewska Sopka, wysoki na prawie 5 tys. metrów.
Na terenie dzisiejszej Gruzji leży legendarna Kolchida, do której Jazon wyprawił się po złote runo. Wygląda więc na to, że cały czas mamy czego szukać, i w dodatku wiemy całkiem dokładnie dokąd należy się w tym celu udać.

Tagi , , , , ,

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *